Historie venkova - muzea na venkově

Muzea

Muzeum oskeruší
Čeho že je to muzeum? Jedná se o jedinečný, tradiční strom této oblasti, který nese odborný název Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) a jeho lahodné plody a léčivé účinky znali už staří Římané. U nás se s ním setkáme právě hlavně v oblasti Moravského Slovácka.
Oskoruše je snad největší a nejplodnější ovocná dřevina v celé Evropě a v posledních letech se opět vrací do sadů, vinohradů a k polním cestám. Plody se zpracovávají na ovocný čaj, marmelády, mošty, vyrábí se z nich pálenka
oskerušovice a nebo může posloužit i léčivá tinktura z pupenů na křečové žíly. Ale nejjednodušší a také nejzdravější způsob užívání je jíst čerstvé zralé plody s krémovitou dužninou. O tom, jak je zde tato ovocná dřevina vážená a ctěná svědčí právě to, že stromu bylo zřízeno vlastní muzeum, ke kterému patří i naučná Oskorušová stezka s 5, 7 a 12 km okruhem.
Na trase stezky jsou mohutné chráněné stromy oskeruší i největší „Adamcova oskoruša“, která s obvodem kmene 465 cm, a stářím cca 500 let je největším ovocným stromem u nás! Z Muzea oskoruší neodejdete s prázdnou. Můžete si zde zakoupit produkty z tohoto stromu, suvenýry z krásného dřeva, ale i stromek samotný. Dozvíte se také co je dřínka, moruše, mišpule, i jak šmakuje Karpatský verbuňk, Vojšická duha nebo Oskorušový sen - tradiční bylinné čaje našich babiček. S kulturním programem jsou spojeny akce: týden po velikonocích Slavnost oskeruší a třetí týden v září Oskorušobraní.

Otevírací doba:
Červenec – srpen pondělí až neděle 13.00 – 17.00
Květen, červen, září soboty a neděle 13.00 – 17.00
jinak po dohodě na tel:. 724 162 265
Adresa : Tvarožná Lhota 148, 696 62 Tvarožná Lhota 
E-mail : bkarpaty@c-box.cz  
Telefon : +420 724 162 265  
WWW : http://www.straznicko.cz 


Společně oživujeme historii venkova - společný projekt Místní akční skupiny Společná cesta, o.s., Na cestě k prosperitě, o.s. a MAS Strážnicko, o.s.

www.muzea-venkov.cz   |   Tento projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie   |   Aplikace a www:  ALMEO s.r.o.